Home directright Diocese of Toledo Canonical Appointments

Diocese of Toledo Canonical Appointments

Summary of Canonical Appointments 2020

Below is a summary of priest appointments made by Bishop Daniel E. Thomas from January 1 – June 27, 2020.  The priests are listed alphabetically by surname.

Reverend Austin A. Ammanniti, from Parochial Vicar, Saint Peter Parish, Mansfield, to Pastor, Divine Mercy Parish, Paulding, effective 1 July 2020.

Reverend Michael J. Bialorucki, is appointed Parochial Vicar, Saint Paul Parish, Norwalk, effective 8 July 2020.

Reverend Christopher G. Bohnsack, from Pastor, Sacred Heart of Jesus Parish, Bethlehem, and Saint Joseph Parish, Crestline, to Pastor, Saint Mary Parish, Van Wert, effective 1 July 2020.

Reverend Ronald J. Brickner is appointed Pastor, Saint Mary Parish, Wakeman, effective 1 July 2020.  This is in addition to his current responsibility as Pastor, Our Lady of Lourdes Parish, New London.

Reverend Zachary D. Brown is appointed Parochial Vicar, Holy Angels Parish, Saint Mary Parish, and Saints Peter and Paul Parish, Sandusky, and Priest Leader, Sandusky Central Catholic School, effective 8 July 2020. 

Reverend Eric P. Culler, from Adjutant Judicial Vicar, to Judicial Vicar, Diocese of Toledo, effective 1 July 2020.  Father Culler remains Pastor of Saint Richard Parish, Swanton.

Reverend Todd M. Dominique, from Leave of Absence for Health Reasons, to Pastor, Saint Caspar Parish, Wauseon, effective 1 July 2020.

Reverend Kyle T. Gase, from Parochial Vicar, Saint Michael the Archangel Parish, Findlay, to Parochial Administrator, Immaculate Conception Parish, Bellevue, effective 1 July 2020.

Reverend Peter D. Grodi is appointed Parochial Vicar, Saint Michael Parish, Findlay, effective 8 July 2020.

Reverend James E. Halleron, Pastor, Saint Patrick Parish, Bryan and Sacred Heart of Jesus Parish, Montpelier, has submitted his resignation, which has been accepted effective 1 July 2020.  At his request Father Halleron has been granted Senior Status for permanent and total disability, effective 1 July 2020.

Reverend Scott T. Kramer, C.PP.S. is appointed Pastor, Saints Peter and Paul Parish, Ottawa, effective 1 August 2020.

Reverend Mathew Manoj Mammen, from Parochial Vicar, Saint Mary Parish, Tiffin and Saint Pius X Parish, Sycamore, to Parochial Administrator, Our Lady of Perpetual Help Parish, Toledo, effective 1 July 2020.

Very Reverend Jeffrey R. McBeth, is appointed Presbyteral Moderator, Mother of Sorrows Parish, Put In Bay, and Saint Michael the Archangel Parish, Kelleys Island, effective 1 July 2020.  This appointment is in addition to Father McBeth’s current responsibilities of Pastor, Saint Peter Parish, Huron and Dean of the Our Lady of the Lake Deanery.

Reverend John C. Missler, from Pastor, Immaculate Conception Parish, Port Clinton, to Senior Status, effective 1 July 2020.

Reverend Kevin D. Moebius is appointed Parochial Vicar, Saint Peter Parish, Mansfield, effective 8 July 2020.

Reverend Eric L. Mueller, from Pastor, Saint John the Evangelist Parish, Defiance, to Pastor, Epiphany of the Lord Parish, Toledo, effective 1 July 2020.

Very Reverend Joseph T. Poggemeyer, from Pastor, Divine Mercy Parish, Paulding, to Pastor, Saint Wendelin Parish, Fostoria, effective 1 July 2020.

Reverend David M. Ross, from Pastor, Saint John Parish and Saint Rose Parish, Lima, to Parochial Administrator, Saint John Parish and Saint Rose Parish, Lima, effective 1 July 2020.  Father Ross is also granted Senior Status effective 1 July 2020.

Reverend Paul A. Schreiner, from Parochial Administrator, Saint Mary Parish, Vermilion, to Pastor, Saint Mary Parish, Vermilion, effective 1 July 2020. 

Reverend Jeffery J. Smith, from Parochial Vicar, Saint Ann Parish and Saint Joseph Parish, Fremont, to Parochial Administrator, Sacred Heart of Jesus Parish, Bethlehem, and Saint Joseph Parish, Crestline, effective 1 July 2020.

Reverend Joseph R. Steinbauer, from Pastor, Our Lady of Perpetual Help Parish, to Senior Status, effective 1 July 2020.

Reverend Stanley S. Szybka, from Pastor, Saint Mary Parish, Van Wert, to Senior Status, effective 1 July 2020.

Reverend Stanislaw Tabor, from Pastor, Saint Caspar Parish, Wauseon, to Parochial Vicar, Saint Mary Parish, Tiffin and Saint Pius X Parish, Sycamore, effective 1 July 2020. 

Reverend Douglas D. Taylor, from Parochial Administrator, Saint Wendelin Parish, Fostoria, to Parochial Administrator, Saint John the Evangelist Parish, Defiance, effective 1 July 2020. 

Reverend Joseph Rathish Varghese is appointed Parochial Vicar, Saint Joseph Parish, Maumee, effective 1 July 2020. 

Reverend Thomas Varghese is appointed Parochial Vicar, Saint Charles Borromeo Parish, Lima, effective 1 July 2020.

Reverend Monsignor Christopher P. Vasko, from Judicial Vicar, to Judge, Diocese of Toledo Tribunal, effective 1 July 2020.  Monsignor Vasko remains Pastor of Historic Saint Patrick Parish and Immaculate Conception Parish, Toledo.

Reverend Jeffery J. Walker, from Parochial Vicar, Holy Angels Parish, Saint Mary Parish, and Saints Peter and Paul Parish, Sandusky, to Pastor, Saint Thomas More University Parish, Bowling Green, effective 1 July 2020.

Reverend Andrew J. Wellman, from Parochial Vicar, Saint Paul Parish, Norwalk, to Parochial Administrator, Saint Patrick Parish, Bryan, and Sacred Heart of Jesus Parish, Montpelier, effective 1 July 2020.

Reverend Jonathan C. Wight, from Pastor, Immaculate Conception Parish, Bellevue, to Pastor, Immaculate Conception Parish, Port Clinton, effective 1 July 2020.

 

Other Appointments:

Mr. James M. O’Donnell, Permanent Deacon Candidate, is appointed Pastoral Leader, Mother of Sorrows Parish, Put In Bay, and Saint Michael the Archangel Parish, Kelleys Island, effective 1 July 2020.